PROCES KOJI CE POTRAJATI
Odbrana Dragana Vasiljkovica podnece najkasnije u avgustu zahtev za njegovo pustanje da se brani sa slobode. Ovo je u cetvrtak izjavio barister Bredli Slougrouv, nakon kratkog pretresa odrzanog na Federalnom sudu Australije, na kome Vasiljkovic tuzi australijski Komonvelt i Republiku Hrvatsku za svoje, kako se tvrdi, nezakonito hapsenje.
Sudija Denis Kaudroj dao je odbrani kapetana Dragana jos vremena da pripremi izuzetno obimni materijal u kome, kao odgovorne, navodi Hrvatsku, zatim australijskog ministra pravosudja, drzzavnog pravobranioca, te upravnika zatvora Parkli u Sidneju i sudiju za prekrsaje Centralnog lokalnog suda koji je doneo odluku o zatvaranju. Kako su “Vesti” ranije izvestile, branioci tvrde da je prva 24 casa Vasiljkovica u Australiji u stvari uhapsila Hrvatska, koristeci se australijskim organima. S tim u vezi, sudija je zakazao nove rokove za pretres u julu, odnosno u avgustu.
Nakon sto je i Hrvatska ukljucena u proces, s te strane dosao je odgovor da je ona, kao strana zemlja, zastichena imunitetom od eventualnog sudskog postupka. Bredli Slougrouv tvrdi da to nije tacno i ceka da se o argumentima za i protiv takodje izjasni Federalni sud.
Cak i da je tacno pozivanje na imunitet, Hrvatska je nezaobilazan faktor u celom slucaju u kome ima svoj udeo, kazze barister.
Sudija Kaudroj odobrio je u cetvrtak odbrani Dragana Vasiljkovicha da joj se omoguci da s njim provede vise vremena u pripremi glavnog pretresa. Prema toj odluci, Slougrouv i njegov tim imace pravo da u zatvoru provedu s Kapetanom Draganom tri dana po punih osam sati.
Ovo je prvi put da je Vasiljkovic dobio toliko vremena da bude na raspolaganju svojim advokatima. Dosad, naime, branioci su, kao i svi drugi posetioci, imali pravo da provedu s njim samo po jedan sat za vreme svake posete. On sam, ako hoce da im telefonira, mora da stane u red pred telefonskom govornicom, sa ostalim zatvorenicima i da se telefonom posluzi u trajanju od deset minuta. Ukoliko postoji potreba da razgovara duze, mora da prekine i vrati se na kraj reda, sve dok ponovo ne stigne do telefona.
Ranije, javljeno je da bi celokupan materijal, ukljucujuci i zalbu na presudu Lokalnog suda koji odobrava izrucenje, trebalo da se nadje na Federalnom sudu u decembru. Time se proces ne zavrsava. Naprotiv. I taj pretres u decembru je, u sustini, proceduralne prirode i uvod u glavno saslusanje, tako da ce cela stvar jos potrajati, predvidja Bredli Slougrouv. Njegovo uverenje je da se radi o presedanu koji ima sansu da udje u istoriju australijskog, ali i medjunarodnog pravosudja.
Polazi se od toga, kako objasnjava Bredli Slougrouv, da Australija nema sa Hrvatskom bilateralni sporazum o izrucenju, a da je Hrvatska postupala mimo medjunarodnih sporazuma i povela postupak izvan Haskog tribunala koji Vasiljkovica ni za sta ne tereti.
Sergije Pricip